ענת דיזיין - קו האופק

מאמרים


על ארבעת מיני התאורה

כל חדר בבית צריך לכלול ארבעה ססוגים של תאורה. לכל אחד מארבעת הססוגים של התאורה יש תרומה שונה לאווירת החדר - תרומה עיצובית ותרומה שימושית.

1. תאורה כללית או תאורת רקע [ambiennt]
תאורת הרקע  היא הבסיס לתאורת החלל ומבטיחה את הצרכים הבסיסיים.  ניתן להשתמש בתאורה פלורוסנטית  או נורות ליבון והלוגן, כמובן רצו בחסכוניות. יתרונן של נורות הליבון וההלוגן ביכולתם להשתמש בעמעם [dimmer]  כדי ליצור תאורה רכה יותר אשר יכולה להוסיף נופך של זהר או הילת רקע לחדר. תאורת הרקע לא צריכה לבלוט, אלא להשתלב בססביבה באופן טיבעי.

2. תאורה משימתית [task]
תאורת משימה מספקת אור באזור מסויים או עבור משימה ספציפית. כפי שרומז השם מנורות אילו עוזרות לבצע משימות  כמו לימודים, קריאה או תפירה, תוך מינימום מאמץ לעניים. תאורה ישירה, ממוקדת על משטח העבודה מתחת לקו העיין  לא מסנוורת. בחדר העבודה, מנורת שולחן  בעלת זרוע מתכווננת  תביא את האור בדיוק למקום  בו אתם זקוקים לו.  ואילו במטבח תאורה מעל אזור העבודה תקל על עקר/ת הבית בעבודה.

3. תאורה מדגישה [accent]
תאורה מדגישה - כשמה כן היא. התאורה מדגישה חלק מסויים של החדר או האובייקט בחדר, למשל ציור או פיסול. תאורת הדגשה היא התאורה ה'דרמטית' ביותר. ניתן להוסיף עניין לחלל המגגורים על ידי הוספת צללים וניגודים אשר עוזרים למשוך את תשומת הלב ליצירות אומנות או כלים לתצוגה. ניתן להשיג זאת בעזרת מנורת ספוט או נורות הלוגן ממוקדות כמו נורות דקרויקה בעלות זוית צרה. ניתן להאיר כורסא מעוצבת, אוסף לתצוגה על מדף או בתוך נישה., או פשוט ליצור 'תצוגת תאורה' על ידי עיצוב קבוצת מנורות חופפות לאורך מסדרון או קיר ארוך.

4. תאורה דקורטיבית
לתאורה דקורטיבית  יש להתייחס כאל אלמנט עיצובי. המטרה הבלעדית שלה היא לא תאורה אלא תפאורה. למשל מנורת רצפה מברזל יציקה עם אהיל מעוצב מברזל או זכוכית צבעונית, או מנורת קיר קטנה בצורת פרפר. תאורה דקקורטיבית כמו למשל שנדלייר בעל נוכחות או מנורה עם אהיל ממשי צמבעוני יבלטו בחדר גם כאשר אינם דולקים. לעיתים, מנורה בעלת הופעה דרמטית, או קבוצת מנורות בעלות מכנה משותף, יכולות להיות הבסיס לכל תוכנית עיצוב החדר. על ידי שימוש במספר מנורות קיר או מנורות עומדות בעלות הספק תאורה נמוך ניתן לשנות לחלוטין את אווירת החדר. צבע האהילים ישפיע כמובן על האווירה שתיווצר בחדר.
מאמר החודש
15/01/2012


צילומים מפרויקט חדש
20/11/2011
 
cyan-s.com  עיצוב אתרים | מיתוג עסקי
בניית אתרי אינטרנט  |  קידום אתרים  |  בנייה וקידום אתרים